• Deň ženského zdravia

            Dňa 4.5.2023 sa päť študentiek študijného odboru diplomovaná všeobecná sestra z triedy II. DVS zúčastnilo podujatia Bratislavského samosprávneho kraja na tému Deň ženského zdravia. Cieľom tohto stretnutia bolo priorizovať tému ženského zdravia, prevenciu a diagnostiku zhubných ochorení. V diskusii odzneli názory odborníkov - lekárov, sestier, či pracovníkov poisťovní a iných organizácii. Na fotke s našimi študentkami je pani prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov, PhDr. Mária Lévyová. Z tejto aktivity si študentky odniesli pragmatické skúsenosti, možné preniesť do praxe. V rámci šírenia osvety chceme osloviť všetky ženy aby o seba dbali a nezabúdali na prevenciu.

          • Maturita

            Májová zeleň je symbolom vitality a prebúdzania sa prírody. Zelená stužka je symbolom nádeje, vzdelanosti a lásky, ktorá zdobí maturantov. Obe zelene sú charakteristické a špecifikujú symboliku v období ľudského života. V stredu 10. mája 2023 na našej škole 77 žiakov (55 denného a 22 večerného štúdia) v študijnom odbore praktická sestra si losovalo oddelenie pre vykonanie praktickej časti maturitnej skúšky, a tak splnili podmienky, aby mohli pristúpiť k praktickej maturitnej skúške. V študijnom odbore asistent výživy 11 žiakov zasadlo do školských lavíc a písali písomnú časť praktickej časti maturitnej skúšky. Na maturitnú skúšku sa pripravuje aj 16 žiakov zo študijného odboru masér. Všetkým maturantom držíme palce, povzbudzujeme ich k pozitívnemu výkonu a veríme, že to, čo sa počas štúdia na pôde našej školy naučili, úspešne zúročia v nadchádzajúcich dňoch, kedy ich čaká praktická časť odbornej zložky MS a po akademickom týždni ústna časť MS.

          • Prijímacie konanie na SZŠ

            Brány našej školy sa dňa 4. mája 2023  opäť otvorili pre žiakov základných škôl – záujemcov o denné štúdium v študijných odboroch asistent výživy a praktická sestra. Konal sa prvý termín prijímacích skúšok z predmetov Slovenský jazyk a literatúra i Biológia.

          • Prijímacie konanie na SZŠ

            Po voľnom prvomájovom pondelku sa hneď v druhý deň konali na našej škole prijímacie skúšky – prvý termín do študijného odboru masér – denné štúdium. Uchádzači o štúdium zvládli náročný deň písaním testov zo slovenského jazyka a literatúry i biológie, absolvovali testy fyzickej zdatnosti a predviedli modelovanie v oblasti prezentácie jemnomotoriky. Všetky tieto ukazovatele boli súčasťou prijímacieho konania.

          • Olympiáda z Klinickej propedeutiky

            - žiačky našej školy získali 1. miesto

            Olympiáda nie je len športové podujatie. Ale je to aj druh školskej odbornej súťaže žiakov a študentov v rôznych oblastiach. Jednej takejto olympiády sa zúčastnili aj žiačky našej školy. Sarah Hamarová a Tamara Krajčovičová vycestovali do susednej Českej republiky, kde sa 27. apríla 2023 na pôde SZŠ a VOŠZ Šumperk konal 8. ročník Olympiády v Klinickej propedeutike. Cieľom bolo odovzdať zaujímavé poznatky, ktoré sa žiaci naučili počas doterajšieho štúdia. Na Olympiáde odznelo osem prezentácii žiakov českých zdravotníckych škôl a jedna slovenská prezentácia, čo dodalo súťaži medzinárodný rozmer. Každá dvojica prezentujúcich si pripravila tému, ktorá im bola blízka a výnimočná. Porota hodnotila formu a štylizáciu spracovania, obsah a odbornosť témy, spôsob prezentácie a komunikáciu. Naša dvojica žiačok pod vedením odbornej učiteľky PhDr. Zuzany Schmidtovej, PhD. získala hneď dve prvé miesta – 1. miesto udelené študentskou porotou a 1. miesto udelené odbornou porotou, ktorú tvorilo osem odborných učiteliek a jedna vedúca sestra z Nemocnice Šumperk a.s. Naše výherkyne sa tešia z neoceniteľnej skúsenosti, ktorú získali pred auditóriom českých študentov a odborných učiteliek.

          • Exkurzia BORY

            27.apríla 2023 sa II. DVS trieda zúčastnila exkurzie v Nemocnici Bory v Bratislave. V novo- otvorenej nemocnici už je v prevádzke ambulantná časť, rehabilitácia, rὅntgenologické pracovisko. V lôžkovej časti sa dokončuje  zariaďovanie a  vybavovanie  pomôckami a prístrojmi. PhDr. L. Lieskovská nás zoznámila so systémom príjmu pacienta do nemocnice v prípade akútneho stavu cez červenú zónu, aj s postupom pri plánovanom príjme. Taktiež nám vysvetlila systém objednávania sa na ambulantné vyšetrenie k špecialistom. Mali sme odprezentovanú elektronickú dokumentáciu prijatého pacienta, stanovenie a zaznamenávanie pacientových problémov a ich následné riešenie.Zaujal nás spôsob vzdelávania pracovníkov. V súčasnosti je systém nastavený tak, že novoprijatí zamestnanci sa mesiac pred nástupom na konkrétne pracovisko vzdelávajú, aby zvládli nový systém práce a pracovné činnosti na danom úseku. Mnohé činnosti sú automatizované a centralizované, mnohé sa riešia elektronicky, napr. objednávanie liekov, dávkovanie liekov farmaceutickým laborantom v centrálnom stredisku, príprava a rozdávanie stravy nutričným pracovníkom, sestra pracuje na tzv. plávajúcich lôžkach, kde sú rozdelené pracovné činnosti podľa kompetencií jednotlivých pracovníkov. Každý zamestnanec absolvuje elektronicky prednášky, webináre podľa svojho voľného času, následne vypracuje testy z danej oblasti. Môže ich robiť opakovane, kým nedosiahne stanovené percento (tak, ako my v škole). Videli sme primára JIS, ako školil 6 budúcich sestier a praktických sestier v manipulácii s prístrojovým vybavení na tomto oddelení. Každý pracovník je vybavený mobilným telefónom slúžiacim na uľahčenie komunikácie a riešenie pracovných záležitostí. Samozrejme, zaujali nás aj nové postele s rôznymi funkciami, potrubná pošta na posielanie materiálu a žiadaniek, ktorá uľahčí prácu zamestnancom, tzv. liekový vozík vybavený prístrojmi na meranie a automatické zaznamenávanie vitálnych funkcií po zaevidovaní pacienta, steny vymaľované rôznymi farbami slúžiace aj na orientáciu a mnoho ďalšieho. V suteréne sa nachádza školiace pracovisko pre zamestnancov vybavené trenažérmi na nácvik rôznych ošetrovateľských výkonov a aj získanie patričných zručností.Aktuálnou úlohou manažmentu nemocnice je získať dostatok pracovníkov jednotlivých kategórií. My sme videli, že nemocnice môžu vyzerať aj inak, než sme zvyknutí z odbornej praxe. Ďakujeme PhDr. L. Lieskovskej za poskytnutie informácií, za sprievod po nemocnici. Aj exkurzie môžu obohatiť a doplniť výchovno – vzdelávací proces,  tiež môžu byť pre žiakov motiváciou k ďalšiemu vzdelávaniu.Prajeme novej Nemocnici Bory dostatok kvalitných a zanietených pracovníkov na jednotlivých pozíciách, čo bude smerovať ku skvalitneniu zdravotnej a ošetrovateľskej starostlivosti. PhDr. Veronika Bebjaková, učiteľka odborných predmetov

          • Získanie zeleného certifikátu

            Zelený certifikát a logo naša škola získala za odovzdané použité batérii, tonery a elektroodpad v roku 2022. Logo je potvrdením, že naša škola aj vďaka študentom a zamestnancom školy pristupuje zodpovedne k ochrane životného prostredia aj správnym triedením odpadov. Ďakujeme za spoluprácu SEWA, a.s. . V prípade, že sa chcete spolu s nami podieľať na šírení myšlienky ochrany životného prostredia pomocou správneho triedenia elektroodpadu a jeho ekologickej recyklácie, môžete použiť web: https://www.sewa.sk/sluzby/bezplatny-odvoz-elektroodpadu  prostredníctvom ktorého je možné využiť služby SEWA na bezplatný odvoz elektroodpadu a použitých batérií.

          • Nové ošetrovateľské pomôcky a modely

            Dňa 26. 04. 2023 nám odborníci z dodávateľskej firmy HELAGO-SK s.r.o. odprezentovali moderné ošetrovateľské pomôcky, ktoré budú používané v odborných učebniach pri výučbe predmetu ošetrovateľské techniky. Zakúpené boli 2 figuríny Susie/Simon, nácviková paža na vnútrožilovú injekciu, model paže pre nácvik venepunkcie, simulátor pre nácvik intramuskulárnej a subkutánnej injekcie, model pre nácvik intramuskulárnej injekcie, štandardný katetrizačný trenažér. Veríme, že vďaka týmto novým moderným a hodnotným pomôckam sa stane výučba v predmete ošetrovateľské techniky pre žiakov kvalitnejšia a atraktívnejšia.

          • Prednáška

            O problematike pohlavného života spojenej s prevenciou predčasnej gravidity sa konala prednáška pre našich žiakov tried I. A PS, I. B PS a I. C PS pod názvom „Medzi nami“. Realizovali ju manželia z O.Z. Bocian. Predstavili činnosť vo svojej organizácii. Venujú sa párom, ktorí nemôžu splodiť deti. Pútavými metódami vysvetľovali podstatu pohlavného života a sexuálneho správania. Poukázali na význam prvej prehliadky u gynekológa a urológa. Prezentovali rôzne produkty na intímnu hygienu, ktoré žiaci mohli vyhrať v krátkom kvíze. Vypĺňali dotazník, ktorého výhodou bola možná spätná väzba cez mail, kde sa môžu dozvedieť ako ho vyplnili, a čo ich ešte zaujíma. Na záver boli žiakom zodpovedané otázky ako sa vysporiadať s rýchlymi zmenami, ktoré sa dejú v ich tele počas dospievania.

          • I.N.I INNOVATION CAMP 2023

            INNOVATION CAMP (IC) je celoštátna súťaž pre žiakov stredných škôl, ktorá podporuje kreativitu, tímového ducha a rozvíja  prezentačné zručnosti. Organizátorom je nezisková organizácia JA Slovensko, ktorej vzdelávacie programy realizujeme aj na našej škole. Tento ročník bol organizovaný v spolupráci s partnermi Impact Nation Institute a Nadační fond vzdělávaní a podnikání v rámci  Erasmus+ projektu SEED.  25. apríla 2023 sa  v Hoteli Color v Bratislave stretlo 100 stredoškolákov z celého Slovenska. Počas dňa mali navrhnúť vzdelávaciu aktivitu, program alebo projekt, ktorý pomôže rozvíjať podnikavosť študentov. Ich úlohou bolo vybrať si konkrétny druh školy, špecifikovať jednu z troch základných oblastí EntreCompu, ktorá bude navrhnutým vzdelávaním rozvíjaná. Idea návrhu mala byť kreatívna, inovačná, riešenie konkurencieschopné a ekonomicky efektívne. Medzi 20 slovenských stredných škôl patrila ako jediná zdravotnícka škola naša. Úspešne nás reprezentovali žiaci I. AV Gleb KashykLaura LincmaierováSkarleta Čičolová, Adriana Kovácsová, Monika Achbergerová. zapojení  do programu JA Slovensko – ZRUČNOSTI PRE ÚSPECH, zameraný na rozvoj projektového vyučovania, ekonomického myslenia a prezentačných zručností pod vedením RNDr. Magdalény Hesskovej. 

            AKO SME DOPADLI ?

            1. miesto BUSINESSBOOST, projekt so zameraním na rozvoj podnikavosti vytvorením špeciálnej aplikácie, s možnosťou získavania teoretických i praktických skúsenost. Súčasťou víťazného tímu bol Gleb Kashyk.

            3. miesto  PLAN B a naša Laura Lincmaierová sa zamerali na rozvoj podnikavosti športovcov, mať aj plán B po skončení kariéry.

            Ikeď bez umiestnenia, no veľmi podnetným bola prezentácia tímového produktu KURZ PODNIKANIA PRE ZDRAVOTNÍKOV, ktorého spoluautorkou bola Monika Achbergerová. Kurz má slúžiť k tomu, aby si aj zdravotníci uvedomili, že aj podnikateľské zručnosti majú v ich profesijnom raste významné miesto. Kurz je veľmi inšpiratívny aj možno sa stane aj realitou na našej škole.

            Skarleta Čičolová súčasť produktu BUSINESSEDU a Adriana Kovácsová projekte FINANCIE A ZRUČNOSTI sa zamýšľali nad vzdelávaním žiakov odborných škôl a inovatívnymi riešeniami formou workshopov, spájaním teórie s praxou. Všetci zúčastnení získali certifikáty o úspešnom absolvovaní celoštátnej súťaže. Víťazom srdečne blahoželáme  a ostatným aj napriek tomu, že sa neumiestnili na prvých priečkach tiež, lebo nesklamali a úspešne sa popasovali s tohtoročnou výzvou. 

            Víťazom srdečne blahoželáme  a ostatným aj napriek tomu, že sa neumiestnili na prvých priečkach tiež, lebo nesklamali a úspešne sa popasovali s tohtoročnou výzvou.

          • Škola škole - zdravie a krása

            ŠKOLA ŠKOLE je  grantový program BSK, ktorého cieľom je podporiť vzájomnú spoluprácu medzi školami a školskými zariadeniami v zriaďovateľskej pôsobnosti BSK za účelom vzájomného prospechu zo spoločných aktivít, skvalitnenia vzťahov medzi školami, vzájomného sa spoznania a zapojenia pedagogického zboru a žiakov do spoločných, resp. recipročných aktivít. Aj tento rok sme jeho súčasťou. Do tohto ročníka sme sa zapojili dvoma projektami: ZDRAVIE A KRÁSA v spolupráci so SOŠ beauty služba na Račianskej ulici s finančným grantom 500 € EKOHACKATHON  spolupráci so SOŠ Podnikania sídliacej v budove našej školy s finančným grantom 600 €. Spoločné projekty škôl každým rokom obohacujú žiakov o nové poznatky, skúsenosti a nenásilnou formou sa zoznamujú s odborným zameraním oboch škôl. Tento ročník sme odštartovali projektom ZDRAVIE A KRÁSA v piatok 14. apríla 2023 na SOŠ beauty služieb. Vybraných 20 žiakov na pôde partnerskej školy privítala riaditeľka školy Ing. Žaneta Vrábelová. Pod vedením Mgr. Adriany Vaškovej sme potom absolvovali prednášky,  remeselné workshopy zamerané na odborné kozmetické ošetrenie pleti, úpravu rias, obočia, starostlivosť o ruky, masáže rúk, parafínový zábal, denné líčenie, úprava vlasov žehlením, kulmovaním v spolupráci s kozmetičkami a kaderníčkami. O dokumentáciu tohto príjemného dopoludnia sa postarali žiaci zo študijného odboru fotografia. Po revitalizujúcich procedúrach sme odchádzali oddýchnutí, s príjemnými pocitmi, obohatení o praktické informácie v storostlivosti o svoj zovňajšok, skúsenosti a nové priateľstvá. Už teraz sa tešíme na ďalšie spoločné stretnutie, ktoré sa uskutoční v priestoroch našej školy a spoločne sa budeme zamýšľať nad zdravím človeka a uvedomením si náročnosti prípravy na zdravotnícke povolanie.   RNDr. Magdaléna Hessková

          • Súťaž v poskytovaní prvej pomoci

            - naše žiačky vybojovali strieborný pohár

            Boj o pohár víťaza začína prípravou na súťaž. Príležitosť zabojovať a ukázať čo sa počas prípravy naučili mali 20. apríla 2023 žiačky Viktória Suchánková, Sabína Kusová a Mariia Priadilia z III. A PS na V. ročníku regionálneho kola Súťaže v poskytovaní prvej pomoci žiakov 2. a 3. ročníka zdravotníckych škôl v odbore praktická sestra v priestoroch SZŠ Trnava. Pre našu školu vybojovali strieborný pohár, pre seba radosť, úsmev a diplom. Ďalšia odmena pre nich a ich učiteľky PhDr. Annu Faborovú a Mgr. Evu Kabinovú je postup do celoštátneho kola tejto súťaže. Všetkým patrí srdečná gratulácia.

          • Hodina s budúcim zamestnávateľom

            Pre žiakov končiacich ročníkov denného štúdia v študijných odboroch: asistent výživy, masér, praktická sestra sa dňa 21. apríla 2023 v priestoroch školy konal prvý cyklus prezentácii poskytovateľov zdravotnej starostlivosti pod názvom: Hodina s budúcim zamestnávateľom – moja pracovná príležitosť. Prezentácie sa zúčastnilo 5 Bratislavských nemocníc: Univerzitná nemocnica Bratislava, Národný ústav detských chorôb, Národný ústav srdcových a cievnych chorôb, a. s., Nemocnica Bory a Národný onkologický ústav, Klenová. Každý jeden poskytovateľ zdravotnej starostlivosti ponúkol žiakom prehľad pracovných príležitostí, svoje benefity a priestor na diskusiu v ich pracovnom smerovaní. Záleží už len od každého budúce absolventa, kam sa po skončení školy rozhodne rozbehnúť, za svojim budúcim zamestnaním, prípadne iným smerovaním. Projektová aktivita bola uvedená do reálneho priestoru prvýkrát na našej škole. Riaditeľka školy PhDr. Janka Gabaľová, PhD. v spolupráci so zástupkyňou PhDr. Gabrielou Habdákovou, PhD., MPH vytvorili priestor pre stopercentnú zamestnateľnosť svojich žiakov na domácom trhu práce a dali priestor k prezentácii poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.

          • DEŇ NARCISOV - 20.04.2023

            Na Slovensku sa každoročne zrealizuje veľa zbierok, pomôžu ľuďom v ťažkej životnej situácii. Pre ľudí s onkologickým ochorením je zbierka narcisov tá najvzácnejšia.
            Deň narcisov je dnes 20. apríla. Liga proti rakovine v tomto čase už 27-ty krát organizuje verejnoprospešnú zbierku na pomoc pacientom s týmto ochorením. Aj naša škola sa pripája k tejto dobrovoľnej zbierke. Žiaci, učitelia, zamestnanci a priatelia školy si v tento deň žltý narcis pripnú na svoje oblečenie a tým vyjadria podporu onkologicky chorým pacientov. Do zbierky Ligy proti rakovine môžete od 17.04.2023 až do 28.04.2023 prispieť 3,-€ zaslaním SMS na číslo 848.
            Viac o zbierke: https://www.dennarcisov.sk/ . ĎAKUJEME.

          • XX. Celoštátna odborná konferencia Slovenskej komory medicínsko-technických pracovníkov

            Všetci určite vieme, že neustále vzdelávanie je v zdravotníctve veľmi dôležité. K tomu sa snažíme viesť nielen našich študentov, no aj my učitelia by sme mali byť ich príkladom. Vzdelávať sa je potrebné nielen vo svojom odbore, ale vo všetkom čo súvisí s našou prácou. Preto sme neváhali a prijali sme možnosť aktívne sa zúčastniť XX. Celoštátnej odbornej konferencie medicínsko-technických pracovníkov. Našu školu reprezentovali nielen vyučujúce, ale aj žiaci. Svojími prednáškami obohatili zaujímavý program konferencie. Masérov reprezentovali Mgr. Natália Huťanová a Laura Pauhofová žiačka IV.AV/MAS, ktoré mali prednášku na tému “Využitie wellness aktivít v neinvazívnej medicíne“, kde sa venovali oboznámeniu sa zúčastnených s novými metódami wellness. Ďalšiu prednášku mal Tomáš Kasala žiak IV.AV/MAS, ktorý sa venoval problematike obezity v prednáška s názvom „Manažment obezity prostredníctvom behaviorálno-nutričných intervencií“.  A poslednú prednášku mala vyučujúca odboru AV Ing. Janka Trebulová na veľmi aktuálnu tému „Potravinové intolerancie vs. Alergie“. Účasť bola asi 300 laborantov, sestričiek, technikov, optikov, masérov, terapeutov. Prednášky mali úspech a dané témy prítomných zaujali, pretože po každej prednáške bola zaujímavá diskusia a padlo mnoho zaujímavých otázok k daným témam. Ďakujem všetkým zúčastneným za perfektnú reprezentáciu školy a verím, že aj o rok sa zúčastnime danej konferencie s ďalšími zaujímavými  a aktuálnymi témami. Ing. Janka Trebulová

          • Milá návšteva z Českej republiky

            Na pôde našej školy sme privítali milú návštevu z Českej republiky. V rámci týždňovej stáže v UNB Ružinov nás navštívili učiteľky odborných zdravotníckych predmetov zo Strednej zdravotníckej školy a Vyššej odbornej školy zdravotníckej v Zlíne. S veľkým záujmom si prezreli odborné učebne jednotlivých študijných odborov. Diskusiu o vyučovacom procese, ale aj o aktivitách, ktoré organizujú obe školy pre žiakov viedla PhDr. Janka Gabaľová, PhD, riaditeľka našej školy. Škola tak pokračuje v rozširovaní spolupráce s inými zdravotníckymi školami, najmä v Českej republike.

          • Odborná exkurzia na psychiatrickom oddelení

            Viete, kde by ste v nemocnici našli Strom úprimnosti, či miestnosť, kde majú pacienti dovolené fajčiť? 

             Odpovede sme našli počas odbornej exkurzie na  psychiatrickom oddelení v Univerzitnej nemocnici sv Cyrila a Metoda v Bratislave.  Sprevádzala nás  vedúca sestra Mgr. Denisa Dobiszová, ktorá nám ukázala  súčasti tohto pracoviska a  objasnila špecifiká práce. Psychiatrické oddelenie je súčasťou nemocnice od jej otvorenia v roku 1997.

            K dispozícii majú 18 bielych  lôžok a 3 červené na akútnom oddelení. Na doliečovacom oddelení majú 15 lôžok. Psychiatrické oddelenie poskytuje liečbu celého spektra psychických porúch v  akútnej a doliečovacej fáze. Na akútnej ošetrovacej jednotke sú hospitalizovaní pacienti s ťažkými stupňami diagnóz.   Jedno zo špecifík oddelenia je v prísnom dodržiavaní pravidiel na ochranu pacientov a zamestnancov. Často sa stáva, že hospitalizovaní pacienti môžu byť nebezpečný pre seba či okolie. Pre sestru je nutné mať takzvaný únikový východ stále v dohľade. Pri podávaní liekov sestra dozerá na ich užitie. Taktiež je nutné po stravovaní prepočítavať príbor aby sme predišli zraneniam. Dozvedeli sme sa, že komplexná liečba zahŕňa najmä škálu psychofarmakoterapie, psychoterapie, skupinovej terapie či elektrokonvulzívnu terapiu. Elektrokonvulzívna terapia je liečba elektrošokmi pri ktorej je pacient v krátkej narkóze.
             Zaujímavosťou je,že je to jediné oddelenie na ktorom pacient môže fajčiť. Pacientom je vyhradená miestnosť na fajčenie ako na akútnej tak aj na doliečovacej strane oddelenia. Pacientom fajčenie pomáha v zvládnutí nežiaducich účinkov antipsychotik. Ďalšie špecifikum oddelenia je, že sa jedná o zmiešané oddelenie. Obe strany sa rozdeľujú nasledovne : muži majú lôžka v zadnej časti a ženy v prednej. Na izbách sa nesmú navštevovať.
            Na oddelení majú Strom úprimnosti projekt pre psychicky chorých pacientov, ktorý spustila,, Liga za duševné zdravie " kde si pacienti píšu odkazy o svojich pocitoch.
            Na záver sme mohli klásť otázky a rozprúdila sa diskusia, do ktorej sa zapojili aj naše odborné učiteľky- Mgr. E. Trpíšková, Mgr. J. Sedlárová a PhDr. I. Mráziková.

            Táto problematika je veľmi aktuálna a sami vidíme, na praxi, aj z vlastných skúseností, aká je ľudská psychika krehká, aký dôležitý vplyv na duševné zdravie má náš životný štýl, konštruktívne trávenie voľného času a podpora ľudí v našom okolí.

            Daniela Pavlíková, IV. B PS. 

          • Trenažovaná výučba modernými simulátormi

            Študijný odbor zdravotnícky záchranár (3-ročná večerná forma štúdia) je na našej škole etablovaný už niekoľko rokov. K naplneniu cieľov vzdelávacieho štandardu prispievajú nielen interní, ale najmä externí pedagogickí zamestnanci – lekári, záchranári. Ich úsilie vo výchovno-vzdelávacom procese smeruje k prepojeniu teórie s praxou, k využitiu nadobudnutých teoretických vedomostí  a praktických zručností priamo v teréne pri riešení život ohrozujúcich stavov. Simulácia reálnych situácií je v laboratórnych podmienkach veľmi náročná. Pridelenie finančných prostriedkov od nášho zriaďovateľa – Bratislavského samosprávneho kraja a konzultácie  s odborníkmi na urgentnú medicínu pomohli riaditeľke školy PhDr. Janke Gabaľovej, PhD.  rozhodnúť o využití finančných prostriedkov na zakúpenie figuríny pre realizáciu rozšírenej kardiopulmonálnej resuscitácie, ako jediného simulačného  modelu, v čom drží naša škola prvenstvo. Ide o bezdrôtový simulátor dospelého pacienta s možnosťou nastavenia zmien všetkých vitálnych funkcií, zvukových aj vizuálnych, napr. nastavenie rôznych vzorcov dýchania a srdcovej činnosti, či stupne cyanózy, simulujúce hypoxické príhody. Prínosom je nácvik život zachraňujúcich výkonov, ako záklon hlavy, zdvih brady a predsunutie čeľuste, vykonanie orálnej a nazálnej intubácie s použitím štandardných pomôcok, ventilácie pomocou resuscitačnej masky s vakom, či vykonanie kompresií hrudníka, vrátane defibrilácie. Nevyhnutnou súčasťou záchranárskej praxe je stabilizácia zdravotného stavu pacienta, preto výhodnou simulátora je vnútrožilová aplikácia liečiv, vrátane intraoseálneho vstupu, reálne monitorovanie saturácie krvi, hodnôt krvného tlaku a srdcovej činnosti pomocou EKG záznamu.Všetky funkcie simulátora dospelého pacienta, vrátane vyhodnotenia účinnosti riešenia jeho zdravotného stavu,  nám v škole odprezentovali Ing. Vladimír Horčičák (riaditeľ spoločnosti Helago.sk) a Mgr. Juraj Šindler (obchodný manažér). Veríme, že figurína pre realizáciu rozšírenej kardiopulmunálnej resuscitácie prispeje k skvalitneniu výchovno-vzdelávacieho procesu našich záchranárov, rozšíri ich teoretické spektrum v identifikácii klinických príznakov náhlych stavov ohrozujúcich život  a zdokonalí praktické zručnosti.

          • Stužková - IV.A PS

            Ako už je zvykom, a teda tradíciou, že najstarší žiaci na škole majú stužkovú slávnosť, rozhodli sme sa my, žiaci IV.A PS, že budeme mať stužkovú tiež. Stužková slávnosť je jedna z najkrajších udalostí, ktoré človek v živote môže zažiť. Je to príležitosť, pri ktorej môžeme osláviť svoje štúdium, rozlúčiť sa so spolužiakmi a vzdať vďaku učiteľom a našim najbližším. Keďže posledné roky sa stužkové nemohli organizovať kvôli ochoreniu Covid 19, boli sme po dlhej dobe prvá trieda, ktorá organizovala stužkovú. Nebudeme si klamať, bola to naozaj makačka. Chcelo to naozaj veľa energie, času a námahy. My sme ale našťastie trieda plná šikovných, milých a múdrych ľudí, a tak sme spojili hlavy a vznikla z toho naozaj krásna spomienka. Samozrejme, že sme sa pri prípravách aj pohádali, je to celkom normálne a ani tá najlepšia, najdokonalejšia trieda by sa niečomu takému nevedela vyhnúť. Napriek hádkam sme sa nakoniec v deň našej stužkovej spolu aj tak všetci smiali, pomáhali si, a aj sme si spolu samozrejme poplakali. Deň stužkovej vie byť ozaj stresujúci, no bol naozaj krásny. Všetci v triede sme sa zhodli, že to bol fantastický večer. Počas večera sme boli všetci spoľahnutí iba na seba samých, na svoju triedu. Samozrejme, že sme to zvládli. Síce to nešlo vždy podľa predstáv, ale máme predsa aspoň na čo spomínať so širokým úsmevom na perách. Zarylo sa nám všetkým do pamäti toľko krásnych, zábavných, citlivých momentov. Po stužkovej bolo veľa z nás bomba emócií. Smútok, že o rok už nebudeme spolu sedieť v laviciach. Šťastie, že spolu všetci prežívame jeden z najkrajších večerov nášho života... Jednoducho mix emócií.Už od stužkovej ubehol mesiac, a my teraz chodíme ostužkovaní. Vždy pri pohľade na svoje stužky spomíname na to, ako skvele nám spolu bolo. A ozaj, spomíname aj na to, že maturujeme. Ani sme sa nenazdali a hneď sme mali stužkovú, pritom len teraz sme prišli do prvého ročníka a zoznamovali sa spolu. Je šialené, ako rýchlo na strednej škole prejde čas. Preto radíme mladším ročníkom, aby si vážili svojich spolužiakov, pretože sa ani nenazdajú, a budú im veľmi skoro chýbať. Naša trieda uspela v tom, že na stužkovej sme upustili od všetkých problémov a hádok. Sme predsa dospelí, mali by sme ísť príkladom, nie? Veríme, že naše cesty sa nerozídu hneď po maturitách, aj keď je to celkom rázny, životný míľnik. Chceli by sme sa ešte raz poďakovať všetkým pedagógom, ktorí sa našej stužkovej zúčastnili, že s nami prežili tak krásny večer, a dúfame, že aj oni na našu stužkovú budú spomínať len v tom najlepšom. Dúfame, že sa naša stužková páčila všetkým tak veľmi, ako nám žiakom, a že si ju všetci maximálne užili. Bol to naozaj fantasticky a príjemne strávený čas.

    • Kontakty

      • Stredná zdravotnícka škola
      • +421 940 625 309 - študijné oddelenie +421 904 773 018 - sekretariát školy +421 2 638 120 59
      • 31793185
      • 2021410963
      • PhDr. Janka Gabaľová, PhD. szs@szsba.sk
      • PhDr. Gabriela Habdáková, PhD.,MPH - habdakova@szsba.sk
      • Ing. Jana Vinczeová vinczeova@szsba.sk
      • Ing. Daniel Vadkerti vadkerti@szsba.sk
      • EDUID školy: 100000937
      • Strečnianska 20 850 07 Bratislava Slovakia
    • Prihlásenie