Viete, kde by ste v nemocnici našli Strom úprimnosti, či miestnosť, kde majú pacienti dovolené fajčiť?
Odpovede sme našli počas odbornej exkurzie na psychiatrickom oddelení v Univerzitnej nemocnici sv Cyrila a Metoda v Bratislave. Sprevádzala nás vedúca sestra Mgr. Denisa Dobiszová, ktorá nám ukázala súčasti tohto pracoviska a objasnila špecifiká práce. Psychiatrické oddelenie je súčasťou nemocnice od jej otvorenia v roku 1997.
K dispozícii majú 18 bielych lôžok a 3 červené na akútnom oddelení. Na doliečovacom oddelení majú 15 lôžok. Psychiatrické oddelenie poskytuje liečbu celého spektra psychických porúch v akútnej a doliečovacej fáze. Na akútnej ošetrovacej jednotke sú hospitalizovaní pacienti s ťažkými stupňami diagnóz. Jedno zo špecifík oddelenia je v prísnom dodržiavaní pravidiel na ochranu pacientov a zamestnancov. Často sa stáva, že hospitalizovaní pacienti môžu byť nebezpečný pre seba či okolie. Pre sestru je nutné mať takzvaný únikový východ stále v dohľade. Pri podávaní liekov sestra dozerá na ich užitie. Taktiež je nutné po stravovaní prepočítavať príbor aby sme predišli zraneniam. Dozvedeli sme sa, že komplexná liečba zahŕňa najmä škálu psychofarmakoterapie, psychoterapie, skupinovej terapie či elektrokonvulzívnu terapiu. Elektrokonvulzívna terapia je liečba elektrošokmi pri ktorej je pacient v krátkej narkóze.
Zaujímavosťou je,že je to jediné oddelenie na ktorom pacient môže fajčiť. Pacientom je vyhradená miestnosť na fajčenie ako na akútnej tak aj na doliečovacej strane oddelenia. Pacientom fajčenie pomáha v zvládnutí nežiaducich účinkov antipsychotik. Ďalšie špecifikum oddelenia je, že sa jedná o zmiešané oddelenie. Obe strany sa rozdeľujú nasledovne : muži majú lôžka v zadnej časti a ženy v prednej. Na izbách sa nesmú navštevovať.
Na oddelení majú Strom úprimnosti projekt pre psychicky chorých pacientov, ktorý spustila,, Liga za duševné zdravie " kde si pacienti píšu odkazy o svojich pocitoch.
Na záver sme mohli klásť otázky a rozprúdila sa diskusia, do ktorej sa zapojili aj naše odborné učiteľky- Mgr. E. Trpíšková, Mgr. J. Sedlárová a PhDr. I. Mráziková.
Táto problematika je veľmi aktuálna a sami vidíme, na praxi, aj z vlastných skúseností, aká je ľudská psychika krehká, aký dôležitý vplyv na duševné zdravie má náš životný štýl, konštruktívne trávenie voľného času a podpora ľudí v našom okolí.
Daniela Pavlíková, IV. B PS.