• Celoslovenská konferencia SZŠ v Banskej Bystrici

             11.4.2024 sme sa  zúčastnili celoslovenskej konferencie SZŠ s pasívnou účasťou. Tohtoročná téma konferencie bola Imobilizačný syndróm. Jednotlivé príspevky boli zamerané na komplikácie  prejavujúce sa na jednotlivých systémoch ľudského tela, ako aj na prevenciu ich vzniku. Stretli sme sa so žiakmi iných zdravotníckych škôl, vymenili si skúsenosti získané  zo školiacich pracovísk pri ošetrovaní imobilných chorých. Sofia Kinská, Zuzana Vidrová  III.B PS

          • Farebný týždeň

            V tomto týždni bude naša škola farebnejšia. Žiacky školský parlament vyhlásil Farebný týždeň - súťaž tried, kde bude každý deň určená farba oblečenia. Trieda s najvyšším počtom zúčastnených žiakov vyhrá pizzu pre celú triedu.

          • Pre vás – ku Dňu učiteľov

            No tak beriem pero a len pár veršov si píšem,

            o tých, o ktorých veky  hovorí sa, hoc i všelijako,

            múdrosť ich a oddanosť ovládla ma, tak len stíchnem, 

            srdce mi moja myseľ berie do korábu – odrazu, zaujato.

             

            V tie náročné dni, kedy strácam seba,

            Stoji tam ona, vždy slušne oblečená.

            Vedomosti, nuž tým neradno sa prieť,

            vedie nás dopredu, navzdory obavám – s istotou dlhých liet.

             

            Už som sa s nápadom rozlúčila, keď tu opäť,

            stojí tam on, milý pohľad, hustá brada,

            o jeho múdrosť káže sa vždy nám oprieť.

            Je stoik, učený a má pokoj v duši,

            bádanie, pod prísnym pohľadom, vedomosti naše túži.

             

            Vedú nás dopredu, i tých čo to už dávno vzdali,

            na ceste vzdelania prevádzajú mládež cennými radami.

            Tak ako každé slovo tvorí zmysel,

            učiteľ je dirigent a  vedie všetkých ako svoj orchester.

             

            Svetlu poznania tým študentom svojim,

            denne okná otvorené necháva,

            ponúka kľúč, čo dvere k vedomostiam

            a k poznaniu sveta poľahky otvára.

             

            Učiteľ, to je ten, čo napriek všetkým skutočnostiam,

            stojí tam pevne ako pilier, o ktorý oprieš sa,

            objímeš nesmelo, schúliš sa priam.

             

            Odpusť, odpusť im tie občasné chvíle,

            veď človekom ako ty takisto je.

            Len vďaka nim, naše mysle lietajú výš,

            múdrosťou nasýtení, letíme potom do reality ríš.

             

            Ich láskavosť a trpezlivosť dodáva nám silu,

            učiteľov i básnik  váži si, ich prínos, za každú chvíľu.

            Pero svoje odkladám, na perách vďaka,

            Prijmite, aj keď nesmelo – odo mňa - od Strečniaka.

          • Učenie hrou pomocou kvízu Kahoot

            Na Osetrovatelskych technikách pod vedenim odbornych uciteliek PhDr. Faborovej, PhDr. Penzesovej a Mgr. Kormančíkovej sme využili moderný spôsob výučby pomocou platformy Kahoot. Otazky boli zostavené na témy odsávanie sekretov, inhalácie a podávanie kyslíka. Pomocou interaktívneho kvízu Kahoot sme podporili našu kreativitu a znalosti. Študenti súťažili v rýchlosti a presnosti, riešili otázky a okamžite získavali spätnú väzbu.

          • „Medzi nami“

            Dňa 10.4. sa uskutočnila na našej škole prednáška „Medzi nami“ o problematike pohlavného života spojenej s témami Prevencia predčasnej gravidity a Moja prvá gynekologická prehliadka Zúčastnili sa jej triedy I. AV, I. MAS. Realizovali ju manželia z O.Z. Bocian. Na úvod predstavili činnosť vo svojej organizácii. Venujú sa párom, ktorí nemôžu splodiť deti. Pútavými metódami vysvetľovali podstatu pohlavného života a sexuálneho správania, tiež poukázali na význam prehliadky u gynekologa, urológa a andrológa, a v čom spočíva prevencia predčasnej gravidity. Vysvetlili, prečo je potrebné vedieť jako prebiehajú anatomicko-fyziologické zmeny  vo svojom tele, a kedy je najvhodnešie počať dieťa. Prezentovali rôzne produkty na intímnu hygienu, ktoré žiaci mohli vyhrať v krátkom kvíze. Výhodou bola aj pomerne početná prítomnosť chlapcov z triedy masérov. Tak si spolu vymieňali názory na otázky, ktoré ako hovorili neriešia s rodičmi. Tiež vypĺňali dotazník, kde sa spätnou väzbou cez mail, mohli dozvedieť ako ho vyplnili, a čo ich ešte zaujíma. Na záver boli žiakom zodpovedané otázky ako sa vysporiadať s rýchlymi zmenami, ktoré sa dejú v ich tele počas dospievania.

          • Hodina s budúcim zamestnávateľom

            Pre žiakov končiacich ročníkov denného štúdia v študijných odborov: asistent výživy, masér, praktická sestra a diplomovaná všeobecná sestra sa v dňoch 11. a 12. apríla 2024 v priestoroch našej školy bude konať druhý cyklus prezentácií poskytovateľov zdravotnej starostlivosti pod názvom: Hodina s budúcim zamestnávateľom – moja pracovná príležitosť. 

            Prezentácie sa zúčastnili: Nemocnica Bory - Penta Hospital, Univerzitná nemocnica Bratislava, Národný ústav detských chorôb, Národný ústav srdcových a cievnych chorôb, a. s., Špecializovaná nemocnica pre ortopedickú protetiku Bratislava, SSS Petržalka a Inštitút zdravia a krásy FRAIS. Každý poskytovateľ zdravotnej starostlivosti ponúkol žiakom prehľad pracovných príležitostí, svoje benefity a priestor na diskusiu v ich pracovnom smerovaní. Záleží už len od každého budúcho absolventa, kam sa po skončení školy rozhodne vykročiť za svojim budúcim zamestnaním. Projektová aktivita bola uvedená do reálneho časo-priestoru už po druhýkrát na našej škole. Riaditeľka školy PhDr. Janka Gabaľová, PhD. v spolupráci so zástupkyňou PhDr. Gabrielou Habdákovou, PhD., MPH vytvorili priestor pre stopercentnú zamestnateľnosť svojich žiakov na domácom trhu práce a dali priestor k prezentácii poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.

          • Žena a zdravie

            Občianske združenie Bocian, s ktorým spolupracuje naša škola, usporiadalo 5.4. a 6.4.2024 v OC Nivy Festival Žena a zdravie.  Bolo to najväčšie podujatie pre verejnosť zamerané na upevnenie a udržanie zdravia, liečbu obezity, význam pohybu a zdravej stravy. Prednášky na uvedené témy boli doplnené diskusiou a ochutnávkou „zdravých jedál“.

            Žiaci lll. DVS triedy študijného odboru diplomovaná všeobecná sestra sa zúčastnili tejto akcie, merali krvný tlak,  poskytovali informácie o zdravom životnom štýle, o účinku pohybu na organizmus, o prevencii vzniku civilizačných ochorení. Aj takýmto spôsobom sa naši žiaci podieľajú na prevencii a informovanosti laickej verejnosti.

            PhDr. Veronika Bebjaková, tried. učiteľka lll. DVS

          • Sanatórium AT

            „Trápenie prináša náhradné mechanizmy, ktoré vedia ublížiť a spôsobiť ďalšie vážne problémy – ako je samota, závislosť, úzkosť, depresia a pod.“

            Žiaci lll.DVS triedy študijného odboru diplomovaná všeobecná sestra sa v apríli v r.2024 zúčastnili exkurzie v Sanatóriu AT. Je to odborné špecializované centrum, ktoré poskytuje poradenstvo, psychoterapiu a komplexnú starostlivosť o závislých od r.1996. Spoluprácu s týmto zariadením začala naša škola ešte za bývalého vedenia Sanatória AT s MUDr. Ivanom Novotným. Pokračujeme a ďakujeme za spoluprácu aj terajšej pani riaditeľke PhDr. Jane Žemličkovej, PhD., MPH. AT sanatórium poskytuje starostlivosť ambulantnú, ústavnú, pobytovú, socio – rehabilitačnú, resocializačnú, socio – terapeuticko – rehabilitačnú. Rieši problémy s alkoholom, kávou, drogami, liekmi, sociálnymi sieťami, automatmi, s fajčením, nekontrolovaným nakupovaním a sexom, prejedaním sa. Žiaci tohto študijného odboru získali informácie o ďalšej možnosti ich pracovného uplatnenia. PhDr. Veronika Bebjaková, tried. učiteľka lll. DVS

          • Odborná prednáška

            Žiačky tretieho ročníka študijného odboru diplomovaná všeobecná sestra sa dňa 27.3.2024 v podvečerných hodinách zúčastnili prednášky vo vedeckej kaviarni v Centre Vedecko Technických Informácii SR. Témou prednášky boli poruchy správania a učenia, ktorú viedla PhDr. Eva Smiková, PhD. z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie. Z konkrétnych diagnóz sa v prednáške venovala hlavne ADHD a poruchám učenia. Žiačky si odniesli cenné vedomosti, ktoré využijú pri práci s detským pacientom a v budúcnosti možno pri výchove vlastných detí.

          • Prax na I.Gynekologicko – pôrodníckej klinike LF UK a UNB

            Naši žiaci 3.ročníka denného štúdia v odbore praktická sestra začali v 2. polroku tohto školského roka praxovať aj na I. Gynekologicko – pôrodníckej klinike LF UK a UNB Antolská v Bratislave. Klinika poskytuje komplexnú špecializovanú gynekologicko-pôrodnícku starostlivosť pacientkám z celého Slovenska. V oblasti gynekológie sa špecializuje na reprodukčnú medicínu vrátane asistovanej reprodukcie, liečbu nádorových ochorenií rodidiel a prsníka, detskú gynekológiu, plánované rodičovstvo a urogynekológiu.

            V pôrodníckej oblasti sa zameriava najmä na starostlivosť o predčasné pôrody (klinika je súčasťou perinatologického centra), ďalej na prenatálnu diagnostiku, starostlivosť o všetky tehotenské patológie.

            Praktické vyučovanie na tomto oddelení je pre nás žiakov nová a veľmi zaujímavá skúsenosť. Mali sme tu možnosť vidieť moderné vybavenie a technológie v oblasti pôrodníctva a starostlivosti o novorodencov. Odborní učitelia a zdravotnícki pracovníci nám počas praxe poskytujú podrobné informácie aj v oblasti v starostlivosti o ženu, o procese vedenia pôrodu, v starostlivosti o matku a dieťa počas prvých dní života. Takisto sme tu mali možnosť vidieť prvé ošetrenie novorodenca v novorodeneckom boxe, ktoré vykonáva novorodenecká sestra a lekár neonatológ vykonáva posúdenie celkového stavu novorodenca podľa  tzv. Apgarovej skóre. Nemocnica Antolská je takisto vybavená oddelením pre patologických novorodencov kde sú hospitalizované predčasne narodené bábätka. Tam majú neustálu starostlivosť zdravotníckeho personálu. Prax na tomto pracovisku je pre nás fascinujúcim a pôsobivým zážitok, ktorý nám otvoril oči a prinútil nás zamyslieť sa nad významom a dôležitosťou práce v profesii pôrodnej asistentky a detskej sestry.  V každej žene, dievčatku je ten materinský pud, ktorý sa prejavuje už od skorého veku, príkladom je hranie sa s bábikami, kočíkovanie bábik a podobné hry, ktoré si ani neuvedomujeme, ale majú pre nás veľký  význam do budúcnosti. Pozrite sa na nás ako nám to s bábätkami pristalo...

            Vanessa Weinrebová, žiačka III.C PS

            PhDr. Ivana Mráziková, odb. učiteľ

          • Veľkonočné prianie

            Veľkonočné sviatky dávajú nádej pre zajtrajšky, tak ako ich dáva prebúdzajúca sa jar po zime.

            Naše srdcia a mysle budú naplnené radosťou, ak tie vaše budú žiariť šťastím a spievať vznešenosťou. 

            Prajeme Vám zo srdca krásne a spokojné veľkonočné sviatky.

          • 28. marec - Deň učiteľov

            28. marec - Deň učiteľov. V tento deň oslavujeme narodenie pedagóga Jána Ámosa Komenského, učiteľa národov. Sviatok je oslavou práce všetkých pedagogických pracovníkov, ktorých práca je poslaním a zaslúžia si za svoje znalosti, trpezlivosť a obetu, úctu i poďakovanie.

          • Verejná finančná zbierka pre hemofilikov

            V dňoch 21.3. -23.3.2024 sa  konala verejná  finančná zbierka organizovaná Slovenským hemofilickým združením v spolupráci s obchodným reťazcom Tesco. Hlavnou úlohou SHZ je pomáhať ľudom s hemofíliou. Organizuje niekoľko pobytov počas leta. Táto zbierka sa týka hlavne 2 typov táborov. Prvý tábor je pre deti s krvácavou poruchou od 6-18 rokov. Sem chodia bez rodičov a učia sa o svojej chorobe, učia sa aké sú riziká, učia si pichať vnútrožilovo lieky proti krvácaniu, nájdu si rovesníkov s rovnakým problémom a zlepšuje sa ich psychický stav a samostatnosť.  Pacientov s hemofíliou je na Slovensku cca 700 z toho asi polovica detí. Spolu všetkých krvácavých porúch je okolo 2400, takže veľmi málo. Preto sa stretávajú práve tu. Inde by ich do tábora nevzali, lebo čo ak by sa im niečo stalo. Tu majú zabezpečeného lekára a lieky. Lieky  prepláca zdravotná poisťovňa všetkým.  Druhým táborom je tábor pre rodičov detí s hemofíliou vo veku do 6 rokov. Tu je cieľová skupina rodičia, ktorí sa práve dozvedeli, že ich dieťa má hemofíliu. Hemofília je zriedkavá, ale závažná choroba. Rodičia o nej možno nikdy nepočuli a teraz sa majú zrazu naučiť s ňou žiť. Učia sa tu o rizikách, vyvracajú sa tu mýty, učia ich pichať deťom lieky. Hemofília je zákerná v tom, že dieťa môže vyzerať, že mu nič nie je, kým sa neporaní. Po tom je problém. Treba mu pichnúť do žily lieky a to nie každý vie. V týchto táboroch pomáhajú rodičom preklenúť všetky nezodpovedané otázky. Prostriedky získané touto zbierkou poputujú na  financovanie týchto táborov. Sme radi, že aj žiaci našej školy z triedy III.B PS sa  zapojili ako dobrovoľníci do tejto šľachetnej akcie. Stretnúť ste ich mohli v Tescu Lamač a v Tescu Petržalka.  PhDr. Eva Veselská MPH, Mgr. Monika Peczová 

          • Deň vody - 22.03.2024

            Dňa 22.3. sa na našej škole pri príležitosti Svetového dňa vody uskutočnila prednáška o pitnej vode spojená s diskusiou. Svojou odbornosťou nás zaujala Ing. Réka Witmanová, PhDr. zo Slovenskej technickej univerzity. Previedla nás rozdelením vôd, zopakovali sme si kolobeh vody v prírode, ubezpečila nás o dostatku vody na západe Slovenska, predstavila nám priehrady na Slovensku a chronologicky nám ukázala cestu vody od prameňa až po jej zužitkovanie v domácnosti. Na záver sme spolu s ňou diskutovali o využití minerálnych vôd a o kúpeľných lokalitách na Slovensku. Vo vestibule školy žiaci tried I.A PS, I.B PS, I.C PS, I.D PS a  I. PS večerného štúdia prezentovali svoje projekty o vode. Cez prestávky si mohli naši žiaci aj zasúťažiť. Súťaž spočívala v správnom odhade množstva vody, ktorý podávame pacientom v nemocnici, u ktorých sa vykonáva bilancia tekutín. Počas súťaženia nám čas spríjemňovala hudba s témou vody. Trieda I. MAS v rámci Svetového dňa vody navštívila Vodárenské múzeum. A trieda III. B PS zas vyhľadávala a vyhodnocovala knižné publikácie venované vode. Nakoľko je voda existenčnou podmienkou, každoročne je ústredným motívom dňa vody špecifická téma, ktorá by mala byť prostredníctvom rôznych aktivít sprostredkovaná širokej verejnosti. Tento rok bola ústrednou témou aj aktuálna téma Voda pre mier. Žiaci tak v tento deň, prostredníctvom rôznych aktivít, napríklad z prednášky získali nové informácie o pitnej vode, tiež si mohli zasúťažiť v odhade množstva vody, v priamom prenose pri navštívení vo Vodárenskom múzeu sa mohli dozvedieť, že v Bratislave máme pitnú vodu z podzemných vodárenských zdrojov, ktorá ide do našich domovov bez úpravy, lebo má veľmi dobrú kvalitu,  a vlastnou aktivitou spoznať knižné novinky o vode. Každoročne Svetový deň vody pre všetkých žiakov a zamestnancov školy pripravujú učiteľky odborných zdravotníckych predmetov Mgr. Eva Horokovičová a Mgr. Monika Gelenekyová.

          • Exkurzia v NUSCH

            Žiaci lll. DVS triedy študijného odboru diplomovaná všeobecná sestra sa v marci 2024 zúčastnili exkurzie v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb v Bratislave. Pani námestníčka PhDr. G. Šuttová spolu s metodickou sestrou Mgr. M. Molnárovou nám vysvetlili organizačné usporiadanie celého ústavu, ktorý má celoslovenskú pôsobnosť. Poskytuje starostlivosť deťom od narodenia až do dosiahnutia 18. roku a tiež aj dospelým. Poskytujú starostlivosť ambulantnou aj ústavnou formou. Obidve predstaviteľky tohto zariadenia nám vysvetlili špecifiká starostlivosti o pacienta, či už dospelého alebo dieťaťa. Ukázali nám jednotku intenzívnej starostlivosti, anesteziologicko – resuscitačné oddelenie, oddelenie intervenčnej kardiológie, oddelenie arytmií a  kardiostimulácie. Absolvovali sme prednášku o kardiostimulátoroch a kardiodefibrilátoroch, ich funkcii,  význame, spôsobe zavádzania, ale aj ich vývoji a  zdokonaľovaní. Tiež sme navštívili detské kardiocentrum , kde nám vedúca sestra priblížila špecifiká starostlivosti o detského pacienta. Naši žiaci si dohodli v apríli  účasť na spoločne prežitom dopoludní s námestníčkou NUSCH. PhDr. Veronika Bebjaková, tried. učiteľka lll. DVS

          • Projekt ZELENŠIA ŠKOLA, LEPŠÍ VZDUCH

            Projekt ZELENŠIA ŠKOLA, LEPŠÍ VZDUCH finišuje. Prípravná i realizačná fáza neboli vôbec jednoduché. Bez výdatnej podpory, pomoci  a výraznému ekologickému nasmerovaniu riaditeľky školy Janky Gabaľovej by sa to nepodarilo. Je si plne vedomá toho, že dnešná konzumná spoločnosť potrebuje edukáciu v prospech zachovania planéty pre ďalšie generácie. V tomto smerovaní podporuje pedagógov i žiakov našej školy. 19. marca 2024 sa pani riaditeľka osobne stretla so žiakmi 1. D PS v enviroučebni, aby sa porozprávali o ďalšom environmentálnom smerovaní školy uvedomujúc si potrebu ekomyslenia mladých zdravotníkov. Povzbudila ich k tvorbe malých enviroprojektov a ubezpečila, že každý realizovateľný environápad bude podporený.  

          • Hodina deťom

            V uliciach Bratislavy dnes 21. marca 2024 budete stretávať aj žiakov z našej školy. Koná sa celoslovenská finančná zbierka Hodina deťom, organizovaná Nadáciou pre deti Slovenska. Zbierka je cielene zameraná na pomoc deťom, ktoré vyrastajú len s jedným rodičom. Ďakujeme za finančnú podporu, ktorá prispeje zvýšeniu kvality života detí zo sociálne znevýhodneného prostredia.

          • Exkurzia v nemocničnej lekárni na Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb

            Dňa 20.03.2024 sa žiaci I.SAN (externá forma štúdia) zúčastnili exkurzie v nemocničnej lekárni na Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb v Bratislave. Žiakov privítala PharmDr. Kristína Lajtmanová a následne začala prehliadka jednotlivých oddelení lekárne. Oddeleniami lekárne žiakov previedla študentka Alžbeta Kacová, ktorá si pre svojich spolužiakov pripravila prezentáciu o náplni práce sanitára v nemocničnej lekárni, ktorú vykonáva. Žiaci navštívili oddelenie prípravy liekov, oddelenie klinickej farmácie, oddelenie zdravotníckych pomôcok a oddelenie prípravy sterilných liekov. PharmDr. Kristína Lajtmanová žiakom pútavo porozprávala aj o príprave parenterálnej výživy pre detských pacientov, ktorá im je podávaná do venózneho systému a je pre detských pacientov nesmierne dôležitá. Zamestnancom tejto lekárne patrí nesmierny obdiv a vďaka za ich náročnú, no krásnu prácu s liečivami, ktoré pomáhajú zachraňovať životy. Pedagogický dozor: PhDr. Gabriela Pénzesová , Mgr.Katarína Adamová 

    • Kontakty

      • Stredná zdravotnícka škola
      • +421 940 625 309 - študijné oddelenie +421 904 773 018 - sekretariát školy +421 2 638 120 59
      • 31793185
      • 2021410963
      • PhDr. Janka Gabaľová, PhD. szs@szsba.sk
      • PhDr. Gabriela Habdáková, PhD.,MPH - habdakova@szsba.sk
      • Ing. Jana Vinczeová vinczeova@szsba.sk
      • Ing. Daniel Vadkerti vadkerti@szsba.sk
      • EDUID školy: 100000937
      • Strečnianska 20 850 07 Bratislava Slovakia
    • Prihlásenie