Novinky
Písali o nás v odbornom časopise SESTRA
Nová cesta k povolaniu sestry
Riaditeľka školy Janka Gabaľová dňa 22. 06. 2026 privítala na pôde školy rodičov a zákonných zástupcov budúcoročných prvákov na informačnom stretnutí o pripravovanom experimentálnom overovaní novej vzdelávacej cesty v povolaní všeobecná sestra.
Nový študijný odbor a jeho prínosy pre budúce sestry predstavila poradkyňa ministra zdravotníctva SR Lenka Lučanská, ktorá priblížila formu a organizáciu vzdelávania, trvanie štúdia a možnosti uplatnenia absolventov. Stretnutie prinieslo rodičom dôležité informácie o tom, ako bude vyzerať štúdium v tomto inovatívnom študijnom odbore a aké kompetencie si žiaci počas neho rozvinú.
Zverejnenie výsledkov prijímacieho konania pre školský rok 2026/2027
Výsledky prijímacích skúšok VEČERNÉ - EXTERNÉ ŠTÚDIUM :
5361 N praktická sestra - poradie_PS(5).pdf
5315 N zdravotnícky záchranár - poradie_ZZ.pdf
5371 H sanitár - poradie_SAN.pdf
Prosíme prijatých uchádzačov, aby vyplnili a obratom emailom zaslali na szs@szsba.sk vyplnené "Potvrdenie o nastúpení / nenastúpení na externé štúdium":
Neprijatí uchádzači môžu podať odvolanie. Odvolanie je možné podať: Odvolanie(1).pdf
- osobne (doručiť na sekretariát školy v čase od 08:00 - 15:00 h),
- v printovej forme prostredníctvom poštového styku.
Záverečná skúška
Oznamujeme verejnosti, že žiaci učebného odboru sanitár úspešne absolvovali záverečnú skúšku a zavŕšili v školskom roku 2025/2026 dôležitú etapu svojho odborného vzdelávania na našej škole. Počas štúdia získali teoretické vedomosti a praktické zručnosti potrebné pre zodpovednú prácu v zdravotníckych zariadeniach. Záverečná skúška preverila ich schopnosti na výkon povolania, v ktorom pracujú alebo sa chystajú pracovať. Žiaci pristúpili k skúške zodpovedne a preukázali, že sú pripravení uplatniť sa v zdravotníckej praxi. Absolventom srdečne blahoželáme k úspešnému ukončeniu štúdia.
Pedagogickým zamestnancom ďakujeme za ich profesionálne pôsobenie a želáme im veľa úspechov, pracovného nadšenia a spokojnosti v ďalšom profesijnom i osobnom živote.
Teší nás👍
🎾 Tenisový turnaj Sedem životov ❤️
🎾Tenisový turnaj Sedem životov úspešne za nami! ❤️ V sobotu sme v Tenisovom klube Dúbravka zažili krásny deň plný športu, solidarity a podpory darcovstva orgánov.Veľká vďaka patrí aj našim žiakom, ktorí počas celého podujatia merali tlak, pulz, cukor v krvi a pomáhali pri zdravotných vyšetreniach. Svojou profesionalitou a ochotou ukázali, že majú veľké srdce aj budúcnosť v zdravotníctve. ❤️
Žiačky SZŠ Strečnianska opäť potvrdili jazykovú dominanciu
1V celoslovenskom kole prednesu a dramatických vystúpení dosiahli žiačky Strednej zdravotníckej školy Strečnianska v Bratislave výsledky, ktoré presahujú rámec bežnej súťaže. Svojimi výkonmi jednoznačne ukázali, že ich jazykové zručnosti skutočne držia krok s konkurenciou jazykových škôl. Svojimi výkonmi jasne ukázali, že ich jazykové zručnosti sú nielen konkurencieschopné, ale nastavujú nové štandardy cudzojazyčnej excelentnosti.
Sofia Carolina Némethová z I. APS získala 1. miesto a uznanie odbornej poroty za pôsobivú monodrámu v anglickom jazyku. Liliana Takáčová z I. AV obsadila 3. miesto v prednese prevzatej tvorby taktiež v angličtine. Dominika Kamenistá, žiačka I. MAS získala 3. miesto za prednes vlastnej autorskej básne v angličtine.
Tieto úspechy sú výsledkom ich výnimočnej cieľavedomosti, ochoty spolupracovať a obrovskej driny. Reprezentovali školu s profesionalitou, ktorá vzbudzuje rešpekt aj obdiv. Srdečne gratulujeme.
🏆 Máme víťazov🏆
Naši žiaci ukázali, že srdce, odvaha a vedomosti sú tá najlepšia kombinácia. V Celoštátnej súťaži v prvej pomoci stredných zdravotníckych škôl SR, ktorá sa konala v Trenčíne, podali fantastický výkon a vybojovali 1. miesto.
Gratulujeme celému tímu a učiteľkám Mgr. Alene Sušilovej a Mgr. Zuzane Božikovej za prípravu.
Ste dôkazom toho, že keď sa spojí odhodlanie a tímová práca, výsledok môže byť len jeden – víťazstvo.
Celoštátna súťaž v poskytovaní prvej pomoci stredných zdravotníckych škôl SR na SZŠ v Trenčíne
21Dňa 4. júna 2026 sa žiaci 3. ročníka študijného odboru praktická sestra - Lenka Barochová, Lukáš Szép a Nikolas Rezák zúčastnili Celoštátnej súťaže v poskytovaní prvej pomoci stredných zdravotníckych škôl Slovenskej republiky, ktorá sa tento rok konala na pôde SZŠ v Trenčíne, zúčastnilo sa 11 zdravotníckych škôl.
Súťaž pozostávala zo 7 súťažných stanovíšť, na ktorých žiaci museli preukázať organizovanosť, tímovú spoluprácu, teoreticko-praktické zručnosti a komunikáciu v riešení rôznych modelových situácií. Súčasťou súťaže bolo aj 5 nesúťažných stanovíšť, kde žiaci získali nové informácie a zároveň trochu zrelaxovali.
Misia v Trenčíne bola mimoriadne úspešná, keďže naši žiaci pod taktovkou učiteľky prvej pomoci Mgr. Zuzany Božikovej obsadili v súťaži spolu so SZŠ Trenčín 1. miesto 🥇👏
Veľké ďakujem patrí pani učiteľke za čas a energiu, ktorú vložila do prípravy žiakov na súťaž a tiež našim víťazom za úspešnú reprezentáciu školy.
Úprimnú gratuláciu vyslovila všetkým zúčastneným riaditeľka školy PhDr. Janka Gabaľová, PhD. za prvenstvo a putovný pohár, ktorý doniesli z trenčianskeho kraja žiaci našej školy. Putovný pohár bude vystavený na čestnom mieste jeden rok. O rok ho prinesú naši žiaci do Košíc na Celoslovenské kolo súťaže v poskytovaní prvej pomoci SZŠ v SR.
Mgr. Alena Sušilová
🌈Farebný týždeň 8.6.-12.6.🌈
🌈V tomto týždni od 8. – 12. júna 2026 sa na našej škole uskutoční už tradičný Farebný týždeň. Každý deň bude venovaný inej farbe. Veríme, že spoločne vytvoríme veselú a farebnú atmosféru na našej škole. 🌈
🎨 Harmonogram farebného týždňa:
💙 Pondelok – modrá
❤️ Utorok – červená
🖤 Streda – čierna
🩷 Štvrtok – ružová
🤍 Piatok – biela
Revolution Train - interaktívny protidrogový vlak
6Dnes sme sa so študentmi zúčastnili jedinečného projektu Revolution Train - interaktívneho protidrogového vlaku, ktorý ukazuje skutočné príbehy a dôsledky závislostí.
Silné emócie, reálne situácie a zážitok, na ktorý sa nezabúda. Nie je to obyčajná prednáška - je to cesta, ktorá núti zamyslieť sa nad vlastnými rozhodnutiami.
Ďakujeme organizátorom za možnosť byť súčasťou tohto výnimočného projektu. ❤️
5. jún - Svetový deň životného prostredia
25.jún si každoročne pripomíname od roku 1973 a to na počesť 1. konferencie OSN o životnom prostredí, ktorá sa uskutočnila v Štokholme vo Švédsku.
Zmyslom je upriamenie pozornosti na globálne problémy spojené so životným prostredím a na spôsoby ich riešenia. V mnohých krajinách sa oslavuje prostredníctvom koncertov, enviromentálnych aktivít, recyklačných a upratovacích kampaní.
Celosvetové oslavy oficiálne hostí Azerbajdžan v spolupráci s Programom OSN pre ŽP /UNEP/
Hlavná globálna téma : Zmena klímy a riešenia založené na prírode pod mottom :
„ INŠPIROVANÍ PRÍRODOU PRE KLÍMU PRE NAŠU BUDÚCNOSŤ „
V tento deň by sme si mali pripomínať, že naša planéta Zem je našim jediným domovom.
Aj my sme si na našej škole pripomenuli tento deň rozhlasovým okienkom – žiačky A. Strapáková a N. Rybárová z 2.BPS vyzdvihli význam a dôležitosť tohto dňa.
Zmena klímy , spôsobená najmä ľudskou činnosťou, priemyslom a dopravou, už dávno nie je len témou z učebníc geografie. Výzdoba v respíriu – na paneloch a plagátoch dáva možnosť rozšíriť vedomosti k aktuálnej téme.
Zavítal k nám významný a vážený pán Prof. RNDr. Peter Spišiak, CSc z Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave. Zdôraznil význam ochrany a starostlivosti o životné prostredie, jeho plodné pedagogické pôsobenie s mládežou, výsledky výskumu z praxe a možnosti uplatnenia na trhu práce.
Krajiny sveta sa spájajú v medzinárodných dohodách aby spoločne obmedzili globálne otepľovanie. Cieľom je definitívne sa odpojiť od uhlia a ropy a masívne prejsť na obnoviteľné zdroje ako je slnečná, veterná, či vodná energia. Investície smerujú do prevencie, mestá sa menia na zelenšie miesta, ktoré dokážu zadržať vodu a vo veľkom sa chránia lesy.
Spoločne môžeme dosiahnuť veľké veci a zabezpečiť udržateľné životné prostredie pre budúce generácie, nech naša planéta zostane krásnym a životaschopným miestom pre všetkých.
Čistá voda nie je samozrejmosť
Žiaci I. A PS oslávili Svetový deň životného prostredia netradične – exkurziou v Čističke odpadových vôd (ČOV) v Petržalke pod vedením Mgr. Jarmily Frankovej a Mgr. Magdalény Hesskovej.
Dňa 4. júna sa 1.A PS vybrala na miesto, kde sa každodenne odohráva malý technologický zázrak. Pod dozorom našich učiteliek sme sa prišli na vlastné oči presvedčiť, čo sa deje s vodou, ktorú doma bežne vypúšťame do odtoku.
Exkurzia začala v mechanickej časti prevádzky. Sprievodkyňa nám ukázala masívne hrubé čechle, ktoré zachytávajú najväčšie nečistoty. Vzápätí sme sa presunuli k lapákom piesku a tuku. Táto fáza zbavuje vodu všetkých pevných zložiek.
Najzaujímavejšia časť nás čakala pri obrovských aktivačných nádržiach. Tu prebieha biologické čistenie pomocou užitočných mikroorganizmov. Tieto baktérie doslova požierajú organické znečistenie. Voda tu intenzívne penila vďaka neustálemu okysličovaniu.
V záverečnom procese v usadzovacích nádržiach sa kal oddelil od čistej vody. Videli sme finálny výsledok – priezračnú vodu pripravenú na návrat do prírody. Prekvapilo nás, aká čistá voda nakoniec odteká priamo do rieky Dunaj.
Odborný výklad nám priblížil aj ekologické spracovanie kalu, pri ktorom vzniká bioplyn. ČOV Petržalka tento plyn využíva na výrobu vlastnej elektriny a tepla. Celý proces je tak maximálne šetrný k životnému prostrediu.
Návšteva nám otvorila oči v otázke ekológie. Zistili sme, že vlhčené utierky, oleje či chemikálie do potrubia rozhodne nepatria. Domov sme odchádzali s vedomím, že čistá voda nie je samozrejmosť
Skúšobného testovania v platforme pre elektronické testovanie (PET)
Skúšobné, nanečisto testovanie, ktoré má žiakov pripraviť na budúcoročnú elektronickú maturitu - PET testovanie JAR 2026 - žiakov tretích ročníkov EČ v predmete slovenský jazyk a literatúra sa konalo dnes 3. 6. 2026 v priestoroch troch odborných učební informatiky. Testovania sa zúčastnilo 27 žiakov.
Exkurzie sú súčasťou výchovno – vzdelávacieho procesu na našej škole
Obohacujeme nimi obsah vzdelávania, žiakom približujeme prácu zdravotníkov na tých pracoviskách, kde nerealizujeme odbornú klinickú prax.
Trieda I.C PS sa v máji 2026 zúčastnila exkurzie v UN Bratislava, v Nemocnici sv. Cyrila a Metoda na Oddelení liečebnej výživy (OLV). Vedúca sestra tohto pracoviska nám najskôr vysvetlila postup hlásenia stravy u novoprijatého pacienta, spôsob uskutočňovania zmien v diétach u už hospitalizovaných pacientov. Zdôraznila, že diéta je neodmysliteľnou súčasťou liečby u pacientov s mnohými ochoreniami. Diéta má dopĺňať liečbu a má pomôcť pacientovi upraviť jeho zdravotné ťažkosti, inokedy je diéta celoživotná. Potom sme si pozreli prevádzku OLV, spôsob rozdeľovania stravy na podnosy a do kulinárov a ich dopravenie až na príslušné oddelenie.
Na ošetrovacej jednotke ODCH sme videli spôsob roznášania stravy pacientom priamo na izbu. Tiež sme sa zoznámili s jednotlivými časťami ošetrovacej jednotky, s jej vybavením, inventárom a spotrebným materiálom.
PhDr. Veronika Bebjaková, učiteľka odborných predmetov
Výsledky prijímacieho konania 01.06.2026
Poradie uchádzačov na strednú školu - 5304 M asistent výživy:
Poradie uchádzačov na strednú školu - 5361 M praktická sestra :
Vyveska_-_prakticka_sestra.pdf
Poradie uchádzačov na strednú školu - 5370 M masér :
Rovinčanská kvapka krvi
Dnes, 28. mája 2026, sa priestory Domu kultúry v Rovinke zaplnili dobrovoľnými darcami krvi. „Rovinčanská kvapka krvi“ už neodmysliteľne patrí k tradíciám tejto obce, kde súčasne je nápomocná aj naša škola.
Účelové cvičenie pre 1. ročník
3Dňa 28. 5. 2026 sa pre žiakov 1. ročníka uskutočnilo účelové cvičenie zamerané na rozvoj praktických zručností, pohybových aktivít a pobyt v prírode.
Trasa viedla z Koliby cez Kamzík a Železnú studničku až na Partizánsku lúku. Počas cvičenia si žiaci prešli viacerými tematickými stanovišťami z oblasti zdravotnej prípravy, civilnej ochrany, dopravnej výchovy a pohybu a pobytu v prírode. Na jednotlivých úlohách si mohli vyskúšať svoje vedomosti, praktické zručnosti, spoluprácu v kolektíve aj schopnosť reagovať v rôznych situáciách. Súčasťou dňa bol aj aktívny pohyb na čerstvom vzduchu, turistika a upevňovanie pozitívneho vzťahu k prírode a zdravému životnému štýlu.
Účelové cvičenie pre 2. ročník
Dňa 26. 5. 2026 sa pre žiakov uskutočnilo účelové cvičenie, ktorého sa zúčastnili všetky triedy druhého ročníka. Cieľom bolo podporiť pohybové aktivity žiakov, upevňovať ich fyzickú kondíciu, orientáciu v prírode, ale aj rozvíjať spoluprácu a vzájomné vzťahy medzi spolužiakmi.
Trasa účelového cvičenia viedla z Devínskej Novej Vsi cez prírodnú lokalitu Sandberg až k hradu Devín. Počas vychádzky mali žiaci možnosť spoznať krásy okolitej prírody, významné historické miesto a zároveň aktívne stráviť čas na čerstvom vzduchu. Veríme, že si žiaci tento deň užili, odniesli si množstvo pekných zážitkov a zároveň urobili niečo prospešné pre svoje zdravie.
MATURITNÝ TÝŽDEŇ JE TU
Držíme palce všetkým našim maturantom v dennej i externej forme štúdia. Nech vás sprevádza pokoj, jasná myseľ a šťastie pri losovaní každej maturitnej otázke. Veríme, že to zvládnete s prehľadom a odídete od maturitného stola s dobrým pocitom.