• Koordinátor výchovy k manželstvu a rodičovstvu

Koordinator vychovy k manželstvu a rodičovstvu

• VMR realizujeme v troch základných oblastiach. V kognitívnej (poznávacej) spočívajúcej v pochopení a získavaní istého množstva poznatkov. V emocionálnej (citovej) charakterizovanej akceptáciou a utváraním názorov a postojov. A vo vôľovej, prejavujúcej sa v konaní a správaní.
          • Uprednostňujeme besedy, a prednášky so sexuológom, lekárom(gynekológom), psychológom, výchovným poradcom. Pre žiakov je podnetná aj povinná prax na detskom a gynekologickom oddelení.
          • Výchova žiakov k manželstvu a rodičovstvu realizujeme v úzkej spolupráci školy a rodiny.
          • Učiteľ spolupracuje s rodičmi, akceptuje eventuálne výhrady rodičov. (Rodič má právo na to, aby sa podieľal na VMR svojich detí). Riaditeľka školy, ak si to situácia vyžaduje prostredníctvom triednych učiteľov alebo aj osobne informuje rodičov o realizácii výchovy k manželstvu a rodičovstvu vo výchovno-vzdelávacom procese školy.
          • VMR uskutočňujeme žiakov najmä v prvom až v štvrtom ročníku denného štúdia zdravotnícky asistent, a v prvom až v treťom ročníku denného štúdia diplomovaná všeobecná sestra.
          • Pri realizácii VMR rešpektujeme vekovú kategóriu žiakov a stupeň ich telesnej, duševnej a sociálnej vyspelosti, ako aj špecifické podmienky školy (prevažne dievčatá). Treba pritom akceptovať aj výchovné vplyvmi rodinného prostredia i danej lokality (Petržalka), v ktorej sa škola nachádza.
          • Rozsah a rôznorodosť tém tvoriacich obsah VMR je predpokladom, že túto zložku výchovy môžu realizovať všetci učitelia školy na vyučovaní i mimo na rôznych podujatiach i v bežnom kontakte so žiakmi.
          • Žiakov vedieme k osvojovaniu životných zásad a postojov, aby v reálnych životných situáciách konali zodpovedne, správne a v súlade s mravnými, etickými, zdravotnými a spoločenskými požiadavkami. VMR vedieme žiaka k určitému mravnému ideálu v oblasti sexuálneho správania. Je to teda i výchova mravných medziľudských vzťahov, predovšetkým vzťahov partnerských. Etickosť je i jednou z charakteristík výchovy k spoločensky žiaducemu mravnému správaniu v oblasti sexuality. Dôraz vo VMR kladieme na etický obsah priateľstva, lásky, partnerského, manželského a rodičovského správania.
          • Žiakov v rámci VMR vplyvňujeme z hľadiska biologickej, psychickej a sociálnej zrelosti. Špecifickou súčasťou VMR je primeranosť a zacielenosť k regiónu, tradíciám regiónu, primeranosť k sociálnej skupine, rodine, svetovému názoru a doterajšiemu spôsobu života žiakov. Tu je obsiahnutý aj pedagogický princíp individuálneho prístupu.
          • Všetky informácie, ktoré odovzdávame žiakovi, musia zodpovedať súčasnej úrovni vedeckého poznania. Odovzdávaná informácia v oblasti VMR je pedagogicky pretransformovaná na úroveň žiaka a na úroveň jeho poznania. Učitelia používajú vedecké, žiakovi primerané pojmy.
          • Naši učitelia odovzdávajú vedomosti, formujú postoje, zručnosti a správanie žiaka pre jeho súčasný, aktuálny život a tiež pre jeho budúci život.
          • Osou VMR sú informácie, postoje, zručnosti a správanie, ktoré sa dotýkajú intímnych situácií, vzťahov a javov. Preto učiteľ musí v žiakoch vzbudiť veľký stupeň dôvery, aby boli ochotní zveriť sa mu, pýtať sa a samozrejme i dôveru v pravdivosť a zmysluplnosť jeho výchovného konania.
          • Výchova k manželstvu a rodičovstvu na našej škole je dôverná, postupná a nadväzná. Vedie k sebapoznávaniu, poznávaniu iných a k poznaniu ľudskej sexuality. Je sociálna a komunikatívna.
          • Výchovou k manželstvu a rodičovstvu odkrývame a eliminujeme predsudky, nerovnosti a diskrimináciu vo všetkých možných oblastiach, či už ide o otázku mužsko-ženských vzťahov, rozdelenia rolí či sexuálneho správania.
          • Osvedčila sa nám dobrá spolupráca cez klub bratislavských medikov, ktorí nám pripravujú šoty na témy: Prevencia predčasnej gravidity vo štvrtých ročníkoch a Prvá gynekologická prehliadka v prvých ročníkoch.
          • Gynekologickú ambulanciu navštevujú žiačky podľa vlastného výberu.
          • Študentské domovy našich žiakov sú na Trnavskej ceste 2, 821 08 Bratislava a na Vranovskej 4, 851 02 Bratislava.
          • Pri svojej činnosti podľa potreby spolupracujeme s výchovným poradcom PhDr. Evou Veselskou, MPH a so školským psychológom Mgr. Oľgou Kapcárovou.
          • V prípade potreby ma môžu rodičia i žiaci vyhľadať.