• Vzdelávanie potrebuje väčší priestor na aplikovanie praktických poznatkov do vyučovacieho procesu, online učebnice, inovatívne metódy, využívanie interaktívnych nástrojov, priateľský prístup učiteľov, odborníkov z praxe, menej memorovania. Zhodli sa tom 15. februára 2022 žiaci, ktorí sa zapojili do celoslovenskej súťaže JA Innovation Camp. Takmer 100 stredoškolákov sa zamyslelo ako si predstavujú moderné vzdelávanie v 21. storočí.

Innovation Camp u žiakov podporuje kreativitu, tímového ducha a rozvíja ich prezentačné zručnosti. Na tohtoročnom IC mali navrhnúť konkrétne riešenia zmien v obsahu a súčasnej forme vzdelávania. Vychádzať pritom mali z vlastných skúseností. Ich úlohou bolo navrhnúť aj to, aké vedomosti a zručnosti by chceli na škole získať a rozvíjať, ako by vedeli oni sami prispieť k lepšiemu vzdelávaniu a čo by im pomohlo uplatniť sa v praxi. Svoje riešenia predstavili odbornej porote.  Tú tvorili: Katarína Kalašová, generálna riaditeľka sekcie predprimárneho a základného vzdelávania - MŠVVaŠ SR (predsedníčka poroty); Milan Polešenský - regionálny koordinátor pre Bratislavský kraj - IUVENTA; Iveta Barkova, riaditeľka súkromnej základnej školy Senec, víťazka ocenenia Učiteľ Slovenska 2020 a Miroslav Dravecký, produktový manažér Edujobs.sk, Profesia.

Súťaž zorganizovala vzdelávacia organizácia Junior Achievement Slovensko, ktorá je súčasťou celosvetovej siete JA Worldwide, ktorá je nominovaná na Nobelovu cenu mieru za rok 2022 za rozvoj mladých ľudí. Sme hrdí, že môžeme aj my byť jej súčasťou a realizovať tieto vzdelávacie programy na našej škole.

Našu školu na JA INNOVATION CAMP reprezentoval tím TRIMASAV, ktorí tvorili žiaci III. AV/MAS zapojení do programu JA Slovensko – Viac ako peniaze, zameraný na rozvoj finančnej gramotnosti pod vedením RNDr. Magdalény Hesskovej v zložení Mia Bujňáková, Tomáš Kasala, Laura Pauhofová, Ondrej Martanovič a Ema Bujňáková. Aj napriek tomu, že sa neumiestnili na prvých miestach, nesklamali a úspešne sa popasovali s tohtoročnou výzvou.

„ Páčilo sa mi že sme mohli pracovať ako tím spolu, limitovaný čas na prezentáci - 4 minúty, lebo to je akurat podľa mna. Nepáčilo sa mi, že to tak dlho trvalo a museli sme byt na konci prítomní všetci. Čakanie na výsledky bola dosť strata času. Inak sa mi to páčilo a další rok sa znova zapojím.“

Mia

„ Páčilo sa mi, že sme mohli pracovať v školskom tíme, ktorý tvorili spolužiaci. Organizácia bola super, pretože k nám mali organizátori priateľský prístup.“

Tomáš

„Online práca na projekte mi vyhovovala, pretože sme mohli pracovať v priateľskej atmosfére a myslím si, že sa nám pomerne darilo. Nevadilo dokonca ani to, že program trval dlhšie, až do večera."

Ema